Biuro czynne: Pon - Pt 9:00-17:00

+48 507 505 658 biuro@normative.pl

Deklaracje PFRON – co musisz wiedzieć

Data dodania: 2024-10-21

Bez względu na to, czy są Państwo pracodawcami zobowiązanymi do wpłat na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), czy też są Państwo pracodawcami zwolnionymi z tego obowiązku, istnieje obowiązek dostarczenia odpowiedniego dokumentu potwierdzającego informacje o całkowitym zatrudnieniu oraz zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Deklaracje PFRON – kluczowy element prowadzenia firmy

Deklaracje PFRON są kluczowym elementem prowadzenia firmy, ale często pojawiają się wątpliwości, kto składa te deklaracje oraz jaki wybrać rodzaj deklaracji. Oto, co warto wiedzieć o deklaracjach PFRON, by uniknąć nieporozumień związanych z raportowaniem do PFRON.

Co to jest Deklaracja PFRON?

Deklaracja PFRON to dokument, który służy do naliczenia składek na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością (PFRON) i umożliwia rozliczenie się z tym funduszem. Dokument ten jest przygotowywany co miesiąc i zawiera informacje dotyczące ogólnej liczby pracowników oraz zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Na podstawie tych danych naliczana jest wysokość obowiązkowych wpłat. Wysokość wpłat można sprawdzać za pomocą dostępnych kalkulatorów PFRON.

Kto składa Deklaracje PFRON?

Obowiązek składania deklaracji PFRON dotyczy wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników na pełny etat, przy czym wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami nie osiąga ustawowego wskaźnika w wysokości 6%.

Termin składania Deklaracji PFRON

Termin składania deklaracji PFRON jest stały. Wszystkie dokumenty powinny być przesłane do PFRON do 20-go dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym powstał obowiązek uiszczenia składek. Płatności te muszą zostać zrealizowane do 20-go dnia kolejnego miesiąca po powstaniu obowiązku płatności.

Przykład

Pracodawca jest zobowiązany do złożenia DEK-I-0 za październik 2023 r. do 20 listopada 2023 r. Wpłata na rachunek PFRON za okres sprawozdawczy październik 2023 (deklaracja złożona do 20.11.2023 r.) powinna być dokonana maksymalnie 20.11.2023 r. Warto pamiętać, że w sytuacji, kiedy termin ten będzie przypadał w sobotę lub w dzień ustawowo wolny od pracy, przy jego ustalaniu stosuje się art. 12 § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej. Wówczas za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Konsekwencje niedopełnienia obowiązków

W przypadku gdy pracodawca nie dopełnia obowiązków wysłania do PFRON deklaracji miesięcznych, podlega karze grzywny do 500 zł.

Gdzie składa się Deklaracje PFRON?

Zgodnie z art. 49 ust. 2 ustawy o rehabilitacji, pracodawca zobowiązany do wpłat na PFRON powinien przekazywać poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (system e-PFRON2) miesięczne deklaracje wpłat oraz roczne deklaracje. Strona, na której należy złożyć deklarację to link do systemu e-PFRON2.

Rodzaje Deklaracji PFRON

Deklaracje PFRON podzielone są na kilka rodzajów:

  • DEK-I-0 – deklaracja miesięczna składana, gdy firma nie osiąga wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w wysokości 6%.
  • DEK-I-a – deklaracja miesięczna składana, gdy firma nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w wysokości 6% i jest państwową lub samorządową jednostką organizacyjną, instytucją kultury lub placówką zajmującą się ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik przyrody.
  • DEK-I-B – deklaracja miesięczna składana, gdy firma nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w wysokości 2% i jest niepubliczną lub publiczną szkołą, uczelnią lub placówką opiekuńczo-wychowawczą lub resocjalizacyjną.
  • DEK-I-u – deklaracja składana, gdy firma korzysta z ulgi w składkach na PFRON.
  • DEK-II-a – deklaracja składana przez przedsiębiorstwa prowadzące zakłady pracy chronionej.
  • DEK-II-b – deklaracja składana przez przedsiębiorstwa prowadzące zakłady aktywności zawodowej.
  • DEK-II-u – deklaracja składana przez sprzedawców, którzy wystawiają informacje o obniżeniu wpłat na PFRON naruszając obowiązujące przepisy.
  • DEK-W – deklaracja składana przez pracodawców, którzy nie wydzielili lub nie zorganizowali stanowiska pracy dla pracowników, którzy utracili zdolność do wykonywania swoich obowiązków z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
  • DEK-R – roczna deklaracja PFRON, składana przez pracodawców, którzy mieli obowiązek złożenia co najmniej jednej innej deklaracji.
  • DEK-Z – deklaracja ewidencyjna, która jest składana w przypadku rejestracji w PFRON jako zwolniony z obowiązku wpłat lub w przypadku zmiany danych ewidencyjnych.
  • DEK-I-u – składana przez sprzedawców, którzy wystawili co najmniej jedną informację o obniżeniu wpłat do PFRON w ciągu miesiąca sprawozdawczego.

Jak wypełnić Deklarację PFRON?

Wypełnienie deklaracji PFRON zależy od konkretnej sytuacji, ale zazwyczaj wymaga uzupełnienia danych ewidencyjnych pracodawcy, informacji o zatrudnieniu, okresie sprawozdawczym i rozliczenia płatności. Po wpisaniu danych kalkulator PFRON automatycznie wylicza wartość wpłaty. Na stronie internetowej PFRON dostępne są szczegółowe instrukcje, które pomogą w wypełnieniu deklaracji zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jeśli mają Państwo wątpliwości lub potrzebują pomocy w wyborze odpowiedniej deklaracji oraz jej wypełnieniu, warto skonsultować się z naszym ekspertem https://normative.pl/kontakt/

Deklaracje PFRON to istotny element zarządzania firmą i przestrzegania przepisów prawa. Ich prawidłowe wypełnienie jest kluczowe w unikaniu zaległości w zobowiązaniach publiczno-prawnych oraz w monitorowaniu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

Więcej informacji na: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-okresowe-obowiazki-wzgledem-pfron

Magdalena Bielska

Opinie naszych klientów

Chcesz otworzyć swoją firmę na różnorodność?

Skontaktuj się z nami i odbierz bezpłatną konsultację

Wypełnij prosty formularz

Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie

    © 2024 - Normative. All rights reserved. | Polityka prywatności

    Projekt i realizacja:

    Skip to content